מרלי("מיי"), בת פחות משלוש שנים, נישאה בזרועות אמה, רמדיוס קיזאגאן, עובדת זרה מהפיליפינים; בפיה היה מוצץ, שערה היה אסוף בשתי קוקיות. "היא כל הזמן בוכה", אמרה רמדיוס, "שואלת איפה אבא. אני אומרת לה שהוא בעבודה, אני לא מספרת לה שהוא במעצר ועומד לפני גירוש מהארץ". עיניה של רמדיוס דומעות. עיני מרלי מתרוצצות בין 15 הפעוטות בני גילה, והוריהם, שעמדו אתמול מול בניין קרית הממשלה בתל אביב. הם הפגינו נגד כוונת משרד הפנים לגרש את אביה של מרלי, עובד זר מגאנה, שנתפס לפני כשלושה שבועות בכניסה לכנסייה הגנאית בחיפה, בלי אישורי שהייה בישראל.

מאחורי השלטים שהונפו אתמול אחר הצהריים, מול משרד הפנים, עמדו זאטוטים שזה לא כבר היו חבריה של מרלי ב"גן של ענת" ברמת אביב. הוריהם שמעו על מצוקת המשפחה וניסו לעזור. הפעוט גור צייר על שלט גדול את המחאה הראשונה בחייו. הציור מלווה בדברי הסבר: "הטובים מנסים לשחרר את אבא של מרלי והרעים מנסים לחטוף אותו ולהפוך אותו לרע". בשלטים אחרים קוראים הפעוטות "לשחרר את אבא של מרלי". לסיסמאות התוספו הדמעות של רמדיוס. "תצילו אותו", התחננה אתמול. "בגלל המצב שנוצר גם הפסקתי לעבוד".

מרלי היא ילדתם של ג'ואל מנאר, עובד זר מגאנה, ושל רמדיוס קאזאגן, עובדת מהפיליפינים. רמדיוס עובדת עם הסדר לינה, והיא מנועה מלשהות עם בתה בתדירות גבוהה. ג'ואל הפך להיות אם ואב לילדה. הניתוק שנוצר בין השניים, עם מעצרו, ניכר היטב במרלי. חוות דעת של פסיכותראפיסטית שנכתבה בעניינה קבעה, שהניתוק מאביה גרם לה לנדודי שינה ולירידה במשקל. היא גם מרבה לבכות.

במשרד הפנים ובמינהלת ההגירה מתעקשים שג'ואל אינו הורה יחיד ולכן ניתן לגרשו מישראל. "קורעים כאן משפחה", אמר אתמול בכעס אב לילד בגן, שבא להפגין נגד גירושו הצפוי של ג'ואל. "המדינה החליטה לעשות לאנשים מה שעשו לחלק מאזרחיה לפני 50 שנה. זו לא בושה, זו יותר מבושה. היכן החמלה?" שאל.

לפי התוכנית המקורית של משרד הפנים, אתמול בחצות נועד ג'ואל לעלות למטוס ולהיות מגורש. עתירה בהולה שהגיש סניגורו, עו"ד טל פרושן, לבית המשפט המחוזי בתל אביב, מנעה – בינתיים – את יישום החלטת משרד הפנים. שופט בית המשפט המחוזי עוזי פוגלמן הוציא צו זמני האוסר את גירושו של ג'ואל מישראל, עד למסירת תשובת משרד הפנים לטענות שהעלה עו"ד פרושן בעתירה והדיון שיתקיים בנושא בבית המשפט.

אחת הדרישות בעתירה היא לאפשר את שחרורו של ג'ואל מהמעצר, לצורך התארגנות לקראת יציאה מישראל בצורה הומנית יותר, כשלצדו רעייתו רמדיוס ובתם מרלי. "במקרה זה (של מרלי והוריה, י"א)", נכתב בעתירה, "באים לידי ביטוי, במשנה תוקף, תהליכים מצערים מאוד, בהם מתגלה מערכת האכיפה וההרחקה של שוהים בלתי חוקיים בארץ כמערכת שאינה מפעילה כל שיקול דעת, אלא פועלת במין 'רובוטיות' (…) פועלת בשרירות וקור לב, תוך רמיסת ערך כבוד האדם והתעלמות מופגנת מהנזקים שנגרמים כתוצאה מהתנהלות זו".

ממשרד הפנים נמסר כי את תגובתו ייתן עד יום רביעי, לבית המשפט.

tproshan

Author tproshan

More posts by tproshan

2019 טל פרושן - משרד עורכי-דין ונוטריון Tal Proshan, Law and Notary Office. All Rights Reserved©

en_USEnglish
he_ILHebrew en_USEnglish