השבוע הוגשה עתירה לביהמ"ש כדי למנוע גירושה של אזרחית מולדובה שעבדה בעבר בזנות ולדרוש שתוכר כתושבת חוקית

הכנסת אישרה השבוע הצעת חוק שמחייבת לבחון את השפעתו המגדרית של כל חוק שמוגש לאישור בקריאה ראשונה

בבחירות לוועד עובדי ים המלח נבחרו שתי נשים. אחת דחקה את רגליו של אחד ממובילי המאבק נגד שריון מקום לנשים

מש' הפנים: זונה לא תהיה תושבת המדינה

רק לא זונה

אשה עתרה נגד גירושה

לפי משרד הפנים, מי שנאלצה לעבוד כזונה, לא ראויה להיות תושבת המדינה. כך התברר לר"נ, אזרחית מולדובה, כשביקשה הכרה כבת זוגו של אזרח ישראלי עמו היא חיה יותר משלוש שנים בתל אביב. "לאור עברה, איננו מאשרים מעמד בארץ", קבע משרד הפנים בסוף יולי – ונתן לה חודש ימים להסתלק מישראל.

הגזירה היתה קשה מזוועות רבות שר"נ עברה ב-27 שנות חייה. אמה גידלה אותה לבד ושלחה אותה לעבוד בדוכן בשוק בגיל צעיר. כשהיתה בת 20 פגשה ר"נ אשה שהבטיחה לה עבודת ניקיון בישראל באלף דולר לחודש, סכום עתק למי שהשתכרה אז 15 דולר בחודש. מאותה נקודה התגלגל סיפורה של ר"נ כמו אלה של אלפי נשים שנמכרו בשנים האחרונות לעבדות מין בישראל. היא הוברחה דרך מצרים, נכלאה, הורעבה, אוימה ונוצלה. היא "נגאלה" על ידי פשיטת משטרה אצל לקוח שאצלו שהתה, וגורשה מישראל.

הגירוש לא עזר. הגבר שהעסיק אותה קנה בעבורה כרטיס טיסה משום שלא היה לה כסף, חבריו המתינו לה במוסקווה והחזירו אותה מיד למצרים, משם נשלחה בליווי בדווים לחצות את הגבול לישראל – בפעם השנייה. בישראל ברחה מסוחריה ועבדה בזנות אצל מעסיק אחר בתנאים טובים יותר. גם אותו עזבה כאשר פגשה במועדון בחור ישראלי. בין השניים נרקם קשר אמיץ. "לא רק אני התאהבתי, כל המשפחה שלי. הם יודעים על העבר שלה ואף אחד לא שופט אותה, רק משרד הפנים", אומר החבר של ר"נ. משהחליטו למסד את היחסים ביניהם, הבין הבחור שיזדקק לעורך דין. "ידעתי שיהיו בעיות, אבל לא תיארתי לעצמי שיהיו כאלה השפלות", הוא אומר. הוא פנה לעורך הדין זרי חזן, שהגיש את המסמכים הנדרשים למשרד הפנים. השניים זומנו לפגישה במשרד הפנים, שם נחקר כל אחד מהם בנפרד.

"שאלו אותי אם אני יודע על עברה, איך היא הגיעה ארצה, איך קוראים לאמה, לאח שלה. אין בעיה. רוצים לבדוק שהקשר אמיתי", הוא מספר. "אותי שאלו איך הגעתי לארץ, איפה אמא עבדה, מה למדתי, כמה כסף הרווחתי, כמה כסף שלחתי, כמה כסף שילמתי לעורך דין, בשביל מה אני רוצה להתחתן", היא מספרת. אבל נראה שתוצאות החקירה לא עניינו את משרד הפנים. בתשובתו הראשונה לבקשת בני הזוג ענה המשרד כי בשל עברה של ר"נ, לא תורשה להישאר בישראל ובשתי תשובות אחרות נוסף נימוק שלפיו היא אינה זכאית למעמד משום שהסתננה לישראל ולא נכנסה כחוק. זאת למרות שלא אחת פסקו בתי משפט שהסתננות לישראל אינה עילה לשלילת מעמד.

"כשבאתי למש' הפנים הבנתי שאני כלום וקוראים לי שום דבר", אומרת ר"נ. "באתי לישראל לעבוד בניקיון ולקבל אלף דולר בחודש. היתה לי תקווה גדולה. חשבתי שאקנה דירה ואעזור לאח הקטן שלי. עברתי סיוט. כשהכרתי את החבר שלי התחלתי לשכוח, אבל מש' הפנים דאג שהכל יחזור. כנראה שזה כתם שאי אפשר להוריד. איבדתי את המשפחה שלי כי הם קראו לי זונה וניתקו אתי קשר. עכשיו המדינה רוצה לקחת ממני את המשפחה היחידה שיש לי". השבוע עתר עו"ד חזן לבית המשפט המחוזי בת"א, כדי למנוע את גירושה של ר"נ ולדרוש שתוכר כתושבת חוקית. משרד הפנים הודיע כי ימסור את תגובתו לבית המשפט.

חפשו את האשה

ההשפעה המגדרית של חוק

איזו השפעה יש לשירות מילואים על נשים? כיצד תשפיע על נשים עובדות הטלת אגרה על נסיעה בכביש מהיר? חברי הכנסת והממשלה יחויבו מעתה להתחשב בתשובות לשאלות אלה ורבות אחרות בבואם לחוקק חוקים. הכנסת אישרה השבוע הצעת חוק של ח"כ עמירה דותן מקדימה שמחייבת לבחון את השפעתו המגדרית של כל חוק שמוגש לאישור הכנסת בקריאה ראשונה. הבדיקה תתבצע על ידי הרשות לקידום מעמד האשה במשרד ראש הממשלה, שירחיב את שורותיו לשם כך בכלכלן ועורך דין.

"זו ממש פריצת דרך", אומרת יו"ר הרשות, מרית דנון, שצופה אפשרות שחוות דעת שלה בעניין השפעת חוק מסוים על נשים עלולה להתנגש עם דעת הממשלה שמציעה את החוק. קידום החוק נותן ביטוי ל"ג'נדר מיינסטרימינג", תהליך שאומץ בשנים האחרונות באירופה במטרה להבטיח שצורכיהן וראייתן של נשים יובאו בחשבון בכל חקיקה ומדיניות כדי לקעקע תופעות של אי שוויון ואפליה. "קשה להסביר ולהטמיע את השיח הזה במשרדי ממשלה. אני מקווה שהחוק יעזור", אומרת דנון.

טובות השתיים מהאחת

שתי נשים בוועד ים המלח

בטור קודם תואר מאבקם של נעמת וההסתדרות נגד ניסיון של חברי ועד העובדים במפעלי ים המלח למנוע את בחירתן של נשים לוועד. בסופו של דבר, בעקבות התערבות של יו"ר ההסתדרות עופר עיני, סוכם על הליך מסורבל שבו תיערך הצבעה אחת רגילה והצבעה נוספת במעטפות נפרדות שבהן ייבחרו העובדים מקרב המועמדים ממין נקבה. הוחלט כי המעטפות השניות ייפתחו רק אם לא תיבחר אשה בבחירות הרגילות. מתברר שלא היה צורך במעטפות השניות. בבחירות שהתקיימו בשבוע שעבר בחרו העובדים לא אחת – אלא שתי עובדות לוועד. אחת מהן אף דחקה את רגליו של אחד ממובילי המאבק נגד שריון מקום לנשים. עכשיו שיעור הנשים בוועד יחסית למספרן במפעל גדול בהרבה משיעור הגברים – שתיים מתוך 100 עובדות לעומת 15 מתוך אלף עובדים.

הנשים פחות אשמות

17%: האשה גורמת לתקיפה

וסיבה נוספת לתקווה. בסקר שנערך מטעם הרשות לקידום מעמד האשה לרגל יום המאבק באלימות נגד נשים שחל מחרתיים – "רק" 17% אמרו שלבושה או התנהגותה של אשה הם שגורמים לתקיפה מינית. סקרים אחרים בשנים קודמות מצאו ששיעור המאמינים שנשים מביאות על עצמן אונס גדול בהרבה.


נשיא המדינה אירח כ-50 מנהיגות מהעולם שבאו ארצה לכנס מנהיגות נשים

tproshan

Author tproshan

More posts by tproshan

2019 טל פרושן - משרד עורכי-דין ונוטריון Tal Proshan, Law and Notary Office. All Rights Reserved©

en_USEnglish
he_ILHebrew en_USEnglish